Ponedjeljak, 22 Svibanj 2017 07:26

Održan simpozij “Razvoj i rezultati onkološke zaštite na dubrovačkom području kroz proteklih pola stoljeća”

U sklopu tjedna proslave velikog zlatnog jubileja - 50-te obljetnice utemeljenja Lige protiv raka Dubrovnik, u četvrtak 18.05.2017. godine  u Hotelu Hilton Imperial, održan je  stručni simpozij “Razvoj i rezultati onkološke zaštite na dubrovačkom području kroz proteklih pola stoljeća”.

Na simpoziju je kroz 10-ak izlaganja prikazan povijesni razvoj onkologije na našem području te prezentirani današnji rezultati i suvremene mogućnosti dijagnostike, liječenja i rehabilitacije različitih lokalizacija zloćudnih bolesti u našoj bolnici. Sva predavanja su pokazala nesumnjivo veliki napredak u razvoju onkološke zaštite kojeg je prije 50 godina potakla upravo Liga protiv raka Dubrovnik svojim usmjerenim donacijama, edukacijom liječnika i drugih zdravstvenih djelatnika te velikim naporima u javnozdravstvenom prosvjećivanju, a koja se danas obavlja prema najsuvremenijim svjetskim standardima. Skupu je pored brojnih zdravstvenih djelatnika s našeg područja prisustvovalo i 30-ak kolega iz cijele Hrvatske, a među njima i predsjednik Hrvatske lige protiv raka prof.dr.sc. Damir Eljuga. Ovaj simpozij je organizirao i moderirao  prof.dr.sc. Marko Margaritoni, dopredsjednik Lige protiv raka Dubrovnik i dugogodišnji član predsjedništva središnje lige.

Pored ovog stručnog simpozija, tjedan proslave velike obljetnice ove Udruge obilježen je i donacijskom aukcijom, humanitarnim koncertom  “Nikad ne hodaš sam” uz sudjelovanje Dubrovčakog simfonijskog orkestra pod ravnanjem maestra Slobodana Begića te našeg sugrađanina tenora Stijepa Gleđa Markosa uz klavirsku pratnju prof. Miha Boškovića. Sredstva prikupljena prodajom slika i donatorskim koncertom usmjerena su na nabavku novog digitalnog mamografa OB Dubrovnik. Uz spomenute događaje, u predvorju Kazališta Marina Držića organizirana je i prigodna izložba o povijesti Lige protiv raka Dubrovnik, koju je postavio naš ugledni sugrađanin prof. Marin Gozze, a tjedan proslave završen je svečanom skupštinom u Kazalištu Marina Držića.