Četvrtak, 25 Siječanj 2018 09:57

Predstavljena knjiga: " Vukovarska bolnica - svjetionik u povijesnim olujama hrvatskoga istoka" Nportal

‘Vukovarska bolnica - svjetionik u povijesnim olujama hrvatskoga istoka’ knjiga je autora dr. Iva Lučića predstavljena u utorak 23.siječnja  u Dvorani Ivana Pavla II u organizaciji HKD Napredak – Dubrovnik, Županijskog povjerenstva Hrvatske liječničke komore Dubrovačko-neretvanske županije te Opće bolnice Dubrovnik.

"Dosad objavljene knjige Udruge liječnika dragovoljaca Domovinskog rata pisali su liječnici, dok je ovaj put predstavljen stručni pristup povjesničara koji je opisao ratno herojstvo" - uvodno se skupu obratio ravnatelj dubrovačke Opće bolnice  doc.dr. sc.Marijo Bekić.
Sam autor dr. Lučić rekao je da 'ako itko može razumjeti vukovarsku tragediju, to ste vi u Dubrovniku' dodajući kako svi datumi koji su važni za Vukovar, važni su i za Dubrovnik, i obratno.

Svjetionik u nazivu knjige predstavlja ono jedno mjesto gdje ljudi traže i očekuju sigurnost, kako su i ljudi hrlili u vukovarsku bolnicu, misleći da je to zgrada zaštićena međunarodnim konvencijama, ili je to tako trebalo biti, dodao je dr. Lučić. 'Iako su to htjeli, nisu uspjeli ugasiti to svjetlo koje danas gori jače nego prije'.

Predstavljanje knjige upotpunio je i urednik knjige i drugi dopredsjednik Komore Ante-Zvonimir Golem, govorivši o pojmu istine u kontekstu Domovinskog rata kojega 'koriste svi, pa i manipulatori, i oni koji žele promovirati neistinu'.
"Istina je doživlja i percepcija doživljenoga, tako su i autori knjiga o Vukovaru napisali svoju istinu", dodao je.

Uz autora knjigu su predstavili i predsjednik Hrvatske liječničke komore dr. sc. Trpimir Goluža, ravnateljica Hrvatskog instituta za povijest dr. sc. Jasna Turkalj, te liječnik vukovarske ratne bolnice i nositelj Medalje časti HLK dr. Zoran Aleksijević. Prenosi Dubrovački vjesnik